Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-baserat processtöd för dynamisk anamnesupptagning och vägledning inom primärvården
Referensnummer: 1801518
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Samupphandling Region Skåne och Västra Götalandsregionen.
Upphandlingen avser inköp av ett IT-baserat processtöd för dynamisk anamnesupptagning för besök inom primärvården. Syftet med IT-stödet är att stödja och vägleda sjukvårdpersonal i det fysiska patientflödet på primärvårdsenheten och för att effektivisera patientens besök i primärvården. Syftet är också att öka patientens eget deltagande i sin sjukvårdsprocess och höja den kliniska kvalitén på primärvårdsbesöken inom primärvården.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej