223817-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ventilationsarbeten Ramavtal
Referensnummer: 201904
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal Del 1 Ventilationsarbeten i Bs fastighetsbestånd samt ramavtal Del 2 Beredskap.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 120 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ramavtal Ventilationsarbeten
Del nr: Del 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 42500000 Kyl- och ventilationsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beredskap ventilationsarbeten
Del nr: Del 2
Ventilationsarbeten