223828-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serverdrift
Referensnummer: KS/2018:103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan.
Solna stad, 212000-0183, bjuder härmed in leverantörer att lämna anbud inom Serverdrift.
Beskrivning av upphandlingen.
Tjänstens huvudleveranser för upphandlingsområdet Serverdrift omfattar följande delområden:
— Servrar,
— Databaser,
— Lagring,
— Backup,
— Applikationstjänster,
— Service och support inkl. andra linjens service desk,
— Utveckling, uppföljning och kontinuerliga förbättringar,
— Konsulttjänster och utbildning,
— Dokumentation och övrig administration.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72250000 System- och stödtjänster, 72300000 Datatjänster, 72320000 Databastjänster, 72514000 Drift av dataanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsform.
Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Avtalstid.
Avtalet ska träda i kraft efter att bägge parter undertecknat avtalet, dock tidigast den.
Avtalet gäller initialt i fyrtioåtta (48) månader från och med Effektiv leveransdag.
Beställaren har rätt till fyra (4) förlängningsoptioner på respektive tolv (12) månader. Respektive förlängningsoption träder i kraft under förutsättning att Beställaren inte säger upp avtalet minst sex (6) månader före den innevarande avtalsperiodens slut. Efter den fjärde förlängningsoptionen upphör Avtalet att gälla utan föregående uppsägning.
Förutsättningar för upphandlingens genomförande.
Staden kan komma att avbryta upphandlingen om inget av anbuden uppfyller de krav som ställts i upphandlingsdokumentet eller om inget anbud ryms inom de ekonomiska ramarna eller om annan saklig grund för avbrytande föreligger.
Mål och syfte med upphandlingen.
Stadens digitaliseringsfokus och utvecklingen i samhället ställer höga krav på väl fungerande IT-infrastruktur. Syftet med denna upphandling är att tillgodose stadens behov av säker och stabil serverdrift och samtidigt bidra till att skapa en långsiktigt hållbar miljö. Beställaren efterfrågar tillförlitliga, flexibla, skalbara och kostnadseffektiva tjänster inom upphandlingsområdet. Leverantören förväntas agera proaktivt och rådgivande för att utveckla Tjänsteleveransen efter Beställarens behov. Syfte och målsättning är en kostnadseffektiv och kostnadstransparent Tjänsteleverans. Tjänsten ska vara flexibel och dynamisk och kunna följa förändrade behov under avtalstiden.