223907-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Anestesi och återupplivning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anestesi- och intensivvårdsmaterial OMTAG
Referensnummer: VF2022-00031
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33170000 Anestesi och återupplivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Absorberbehållare/narkoskalk, anestesiballong engångs set, thoraxkateter med och utan troakar
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2022-00031 Anestesi- och intensivvårdsmaterial OMTAG
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33171000 Instrument för anestesi och återupplivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
Produktgrupp 50 position 6 - Absorberbehållare narkoskalkProduktgrupp 53 position 1-3 - Andningsballong set engångsProduktgrupp 166 position 1-5 - Thoraxkateter utan troakarProduktgrupp 167 position 1-8 - Thoraxkateter med troakar
Upphandlingen är ett omtag efter VF2020-0003.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:1140000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 5972000 SEK. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2022-06-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2024-02-29
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.