223920-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Installation av ventilation
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal ventilationsarbeten
Referensnummer: UH-2020-118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45331210 Installation av ventilation
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att teckna ett ramavtal gällande ventilationsarbeten.
Följande avtalsområden ingår i upphandlingen:
AO1: Sundsvalls kommun avseende område 12, 13 och 15
AO2: Sundsvalls kommun avseende område 11, 14 och 16
AO3: Mitthem AB och SKIFU AB
AO4: MittSverige Vatten och Avfall AB, Sundsvall Elnät AB, Sundsvall Energi AB samt övriga beställare, enligt AFA.12, som ej har ett eget avtalsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
AO1: Sundsvalls kommun avseende område 12, 13 och 15
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45331210 Installation av ventilation, 42500000 Kyl- och ventilationsutrustning, 42520000 Ventilationsutrustning, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331211 Installation av ventilation utomhus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling syftar till att teckna ett ramavtal gällande ventilationsarbeten. Upphandlingen innebär att bistå beställaren med i huvudsak:
— Planerat service/underhåll samt akuta felsökningar på ventilationsanläggningar,
— Mindre ny-/ om- och tillbyggnationer/montage inkl. injustering av ventilationssystem.
Uppdragen kan även komma att innehålla samordning, planering, utförande, kontroll etc. i förekommande fall.
Syftet är att täcka merparten av de ventilationsarbeten som kan efterfrågas av verksamheterna och som inte bedöms som större enskilda byggentreprenader.
Ramavtal kommer att tecknas med högst tre (3) anbudsgivare för respektive avtalsområde.
AO2: Sundsvalls kommun avseende område 11, 14 och 16
Del nr: 2
AO3: Mitthem AB och SKIFU AB
Del nr: 3
AO4: MittSverige Vatten och Avfall AB, Sundsvall Elnät AB, Sundsvall Energi AB samt övriga beställare, enligt AFA.12, som ej har ett eget avtalsområde
Del nr: 4