Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färgfilmen
Referensnummer: FB2020/1545
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar nybyggnation av ett flerbostadshus med 61 lägenheter i kv Färgfilmen i Bandhagen, Stockholm. Det är en utförandeentreprenad. Byggnaden utförs i sex våningsplan varav översta planet består av två vindslägenheter samt förråd och teknikutrymmen. Bostadshuset utgörs av ett lamellhus med fyra trapphus i vinkel som följer formen på tomten. Under delar av byggnaden finns ett garage med 28 garageplatser och övriga teknikutrymmen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 160 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen