223922-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Enköping: Asfalt
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Asfalts- och markarbeten 2019
Referensnummer: TF2019/221
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44113620 Asfalt
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser arbeten för både underhåll och nybyggnation, uppdelat på ett antal objekt.
Exempel på markområden som ingår i uppdraget är mark tillhörande byggnader så som skolor, förskolor, äldreboenden, idrottsanläggningar, parker och vägar. Det kan även omfatta grävning för fjärrvärme, VA-ledningar och markarbete i anslutning till bl.a. reningsverk.
Kontrakt kommer om möjligt tecknas med tre entreprenörer som rangordnas 1, 2 osv
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44113620 Asfalt, 45000000 Anläggningsarbete, 45112340 Marksanering, 45112360 Återställande av mark, 45232451 Dränerings- och markanläggningar, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45236000 Markanläggning, 45236210 Markanläggning för lekplats
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen