22397-2023 - ResultatSverige-Lidingö: Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av trafiksignaler 2022
Referensnummer: 22/157
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Ramavtalet omfattar drift och underhåll samt reinvesteringsarbeten av trafiksignaler inom Lidingö stad.
Inköpsvolymen uppskattas till 2 mkr per år och kommer inte överstiga 8 mkr exklusive moms (takvolym) för hela avtalstiden.
Detta är endast en uppskattning, staden utlovar ingen garanterad volym. Avrop kommer att ske efter behov. Ramavtalet saknar verkan när takvolymen har nåtts.
Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt. I det fall det finns hänvisning till ett visst varumärke/fabrikat i handlingarna gäller alltid "eller likvärdigt" oavsett om detta särskilt angivits.
För mer information om Lidingö stad se www.lidingo.se
Omfattning i detalj framgår av handlingarna angivna under AFB.22.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233294 Installation av trafiksignaler, 45316212 Installation av trafikljus, 50232200 Underhåll av trafikljus, 65320000 Drift av elektriska anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFC.1 Omfattning
Entreprenaden omfattar driftledning med eldriftansvar, tillsyn och löpande underhållsåtgärder samt beredskap för att upprätthålla drift- och personsäker, estetiska och ekonomiska trafiksignaler som ger god trafiksäkerhet med optimalt trafikflöde och minimala miljöpåverkande effekter samt leverera aktuella uppgifter för anläggningsdokumentationen.
Vidare omfattar entreprenaden förebyggande underhåll samt eventuella övriga tillkommande arbeten. Entreprenören ska ha jourtjänst avseende trafikanordningar och framkomlighet.
Entreprenören ska löpande under avtalstiden informera beställaren om kontaktuppgifter till tjänstgörande jourpersonal. Entreprenaden omfattar även att leverera aktuella uppgifter för anläggningsdokumentationen.
Entreprenaden omfattar både befintliga samt, under avtalstiden, tillkommande anläggningar. Beställaren kan även komma att avropa investeringsarbeten under avtalstiden.
Entreprenören ansvarar även för lagerhållning av frekvent material för underhåll.
Arbetena ska utföras i överensstämmelse med gällande lagar, föreskrifter, rekommendationer och normer samt ta hänsyn till såväl trafik- som elektrisk säkerhet samt miljön och i största möjliga mån till allmänheten. Till en trafiksignalsanläggning räknas alla delar som ingår, från mätarskåp till kraftintag samt lampor i signallyktor och detektorer.