223987-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slottsbergsskolan - totalentreprenad
Referensnummer: 18/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektbeskrivning: Slottsbergsskolan är idag ombyggd till förskola men den södra delen av tomten, där bland annat den gamla skolmatsalen och gymnastiksalen är placerade, är idag outnyttjade. För att möta befolkningsökningen i området ska en F-6 skola för 380 elever byggas på tomten. Skolans tillagningskök ska även serva intilliggande förskola. Stadsdelen vill möjliggöra angöring av förskolebuss i anslutning till skolan eller förskolan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212222 Byggnation av gymnastiksal, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen