Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färsk frukt, grönsaker och potatis samt mejeri till mindre enheter
Referensnummer: KS 2019/0577
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Typ av avtal
Ramavtal varor
Leveransenheter/Leveransstruktur
Upphandlingen omfattar angivna leveransställen enligt Bilaga Leveransstruktur. Leveransställen kan tillkomma eller upphöra under avtalets löptid.
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs enligt lag om offentlig upphandling (2016:1145) LOU med användande av ett Öppet förfarande
Anbudets form och innehåll
Anbudet:
Ska lämnas elektroniskt i systemet TendSign via webbplats www.tendsign.com
Ska vara skrivet på svenska
Om anbudsgivaren avstår från att svara på något av de ställda kraven kommer detta att tolkas som att kravet inte kan uppfyllas eller att kravet inte accepteras.
Användandet av upphandlingssystemet är kostnadsfritt för anbudslämnaren. Endast elektroniska anbud accepteras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221100 Rotfrukter och rotknölar, 03222000 Frukt och nötter, 15310000 Potatis och potatisprodukter, 15330000 Beredda eller bearbetade frukter och grönsaker, 15500000 Mejeriprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen