Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Launch and Recovery System (LARS) for a Hugin AUV
Referensnummer: EUI 19 070
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
The department of marine sciences at the University of Gothenburg intends to purchase a launch and recovery system (LARS) for the University's AUV. The AUV is built by Kongsberg Maritime, model HUGIN. For further information, requirements and specifications, see the procurement documents.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 38110000 Navigationsinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
See procurement documents for further information.