Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inköp av livsmedel med kort hållbarhet
Referensnummer: 111/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av partier med livsmedel som närmar sig Bäst före datum. Upphandlingen vänder sig till kök som producerar minst 800 portioner per dag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15112000 Fjäderfä, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15211000 Fiskfiléer, 15331466 Oliver på burk, 15412200 Vegetabiliska fetter, 15430000 Matfetter, 15800000 Diverse livsmedel, 15894200 Färdiglagad mat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen