224013-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Personbilar – Fordon för kort- och långtidshyra 2025
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelFordon för kort- och långtidshyra 2025
BeskrivningRegionens behov av fordon (personbilar, mindre skåpbilar och minibussar) för kort- och långtidshyra inom bilpoolen. Det omfattar samtliga verksamheter i Region Blekinge. Upphandlingen avser hyra av fordon (personbilar, mindre skåpbilar och minibussar), tillsammans med fordonstillbehör såsom sommardäck, vinterdäck, alkolås, elektronisk körjournal. Upphandlingen ska också omfatta tillhörande tjänster såsom tvätt, städ, underhåll och service, besiktning, däckbyte samt webbaserat bokningssystem. Fordon med behov av specialanpassning exkluderas och hanteras i separat upphandling.
Intern identifierareRB2025-0571
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34110000 Personbilar
Ytterligare klassificering (cpv): 42961300 Hyrningssystem för fordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningRegionens behov av fordon (personbilar, mindre skåpbilar och minibussar) för kort- och långtidshyra inom bilpoolen. Det omfattar samtliga verksamheter i Region Blekinge. Upphandlingen avser hyra av fordon (personbilar, mindre skåpbilar och minibussar), tillsammans med fordonstillbehör såsom sommardäck, vinterdäck, alkolås, elektronisk körjournal. Upphandlingen ska också omfatta tillhörande tjänster såsom tvätt, städ, underhåll ochservice, besiktning, däckbyte samt webbaserat bokningssystem. Fordon med behov av specialanpassning exkluderas och hanteras i separat upphandling.
Intern identifierareFordon för kort- och långtidshyra 2025