224025-2019 - ResultatSverige-Sollentuna: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad 803, Påldäck, ledningar och arbetsgator (E803)
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Väsjö torg är idag obebyggt och sträcker sig mellan den framtida Frestavägen, Väsjön, Väsjöbacken och naturen som omger Edsbergs sportfält. Området nyttjas idag som parkering till Väsjöbackens besökare. Marken ägs av kommunen.
Området kommer att utgöra den centrala delen av Väsjöområdet med tätare flerbostadshusbebyggelse (sammanlagt 1200 bostäder) i kvartersstruktur. Inom området planeras även för äldreboende, förskola och en skola. Möjlighet till kommersiell service finns i kvarterens bottenvåningar mot gatan. Stor omsorg läggs på mötesplatser och de offentliga rummen genom anläggande av torg, kaj- och strandpromenad utefter Väsjöns strand.
Den föreliggande entreprenaden innefattar arbetsgator, inklusive påldäck, och ledningar inom området för Väsjö torg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen