Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partnering
Referensnummer: 2018-015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Kiruna kommun har beslutat att investera i nybyggnationer av den s.k. Kunskapsstaden, innehållande gymnasieskola, kulturskola och lärcentra för vuxna och idrottshall, samt en ny grundskola. Planeringen av projekten ska samordnas för att effektivisera lokalytor och samverkan. Arbetena ska bedrivas som samarbetsprojekt av typen strategisk partnering. Byggstart är planerad till senast år 2020 för Kunskapsstaden och idrottshall resp. 2022 för grundskolan. Omfattning enligt handlingar angivna i AFB.22.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen