224052-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Kiropraktik
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Naprapat- och kiropraktortjänster i Sörmland
Referensnummer: IN-IN22-0291
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85172000 Kiropraktik
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland (Köpare) genomför upphandling avseende ramavtal för naprapat- och kiropraktortjänster i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Tjänsten som upphandlas är ett komplement till regionens egen verksamhet för att ge invånare större utbud/valmöjlighet till vård.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85140000 Diverse hälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar naprapat- och kiropraktortjänster. Det innefattar rådgivning, bedömning, utredning, diagnostisering, behandling och uppföljning inom olika typer av besvär relaterade till rörelseorganen.
Denna upphandling består av följande delar:
Delområde 1 - Naprapat Eskilstuna, 2 leverantörer
Delområde 2 - Kiropraktor Eskilstuna, 2 leverantörer
Delområde 3 - Naprapat Strängnäs, 1 leverantör
Delområde 4 - Kiropraktor Strängnäs, 1 leverantör
Delområde 5 - Naprapat Nyköping, 2 leverantörer
Delområde 6 - Kiropraktor Nyköping, 2 leverantörer
Delområde 7 - Naprapat Katrineholm, 1 leverantör
Delområde 8 - Kiropraktor Katrineholm, 1 leverantör
Anbud kan lämnas på en eller flera delar.
Mottagningen ska vara centralt placerad i respektive delområdes ort i Sörmlands län under hela avtalstiden.
Köparen har för avsikt att teckna avtal med ovanstående antal leverantörer per delområde. Avrop kommer att ske enligt annan fördelningsnyckel, vilket i denna upphandling innebär patientens fria val.
Denna upphandling omfattar inte barn under 8 år.
Det totala värdet av efterfrågade tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 24 MSEK exkl. moms.
Uppgifterna baseras på kommande års budgeterade medel för upphandlad tjänst.
Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvärdet för upphandlingen, inklusive eventuella optioner, är 33,6 MSEK exkl. moms.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalen.