22406-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Säckar och påsar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Matavfallspåsar
Referensnummer: ABV 2022/0636
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18930000 Säckar och påsar
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal för inköp av matavfallspåsar och avfallssäckar. Ramavtalsvärdet uppskattas till 13 000 000 SEK.
Beställaren avropar löpande efter behov. Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen