Huvudsaklig CPV-kod 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Burlövs kommun ska uppföra en ny skola inklusive idrottshall som ska benämnas Västervångskolan. Entreprenaden är en totalentreprenad (ABT06) med utökad samverkan (s.k. partnering). Det finns ett principförslag framtaget för en möjlig gestaltning och processlösning. Inga beslut är dock fattade angående gestaltning och definitiva systemval m.m. Den nya skolan kommer att vara en modern, energieffektiv byggnad som kommer att ge plats till 600 elever från förskoleklass till årskurs 6.