See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal - Lås och Larm
Beskrivning: Örnsköldsviks Kommun, Miljö och Vatten i Örnsköldsvik AB, Örnsköldsviks Hamn och Logistik AB, Övik Energi AB och AB Övikshem upphandlar ramavtal avseende lås och larm med tillhörande tjänster samt service och produkter för planerat fastighetsunderhåll, akuta underhållsåtgärder, om- och tillbyggnadsarbeten samt viss nybyggnation. Respektive delområde omfattar de varor och tjänster som krävs för uppdragets utförande och avser samtliga delar av processen exempelvis projektering, projektledning, driftsättning, installation, montage, service och leverans av varor. Anbud kan lämnas på hela eller delar av beställarens behov fördelat på två (2) områden. Områdesindelning: Anbudslämnare har möjlighet att lämna anbud på område A: Mekaniska lås och/eller område B: Säkerhetstekniska system Ramavtal kommer att tecknas med en leverantör på område A: Mekaniska lås och tecknas med två leverantörer på område B: Säkerhetstekniska system, förutsatt att det finns tillräckligt många leverantörer som uppfyller ställda krav. Tänk på att läsa förfrågningsunderlaget i god tid innan anbudslämnande.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 35121700 Larmsystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Del A: Mekaniska lås
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109931:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45453000 Reparation och renovering, 44520000 Lås, nycklar och gångjärn, 44522000 Haspar, låsdelar och nycklar, 98395000 Låssmedstjänster, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Del B: Säkerhetstekniska system
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109931:Lot:2