Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsavtal 2021 Drift och underhåll av offentlig belysning avseende markarbeten med tillhörande
Referensnummer: T2021-01081
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45112000 Grävning och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar markarbeten och elarbeten för felavhjälpning av Trafikkontorets belysning på allmän mark. såsom gator, tunnlar, vägar, parker, gång- och cykelvägar samt torg i ytterstaden
Vanligtvis innebär det mindre arbeten på ett stort antal olika adresser.
Arbeten kan bestå av reparation av trafik eller rostskadade belysnings anläggningar och reparation av kabelfel.
I entreprenaden ingår även visst planerat underhåll samt mindre reinvestering- och investeringsåtgärder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 54 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09310000 Elektricitet, 31527200 Utomhusbelysning, 34928500 Gatubelysning, 45112000 Grävning och schaktning, 45236000 Markanläggning, 45315100 Eltekniska installationer, 45316000 Installation av belysnings- och signalsystem, 45316110 Installation av vägbelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen