224098-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdsmaterial
Referensnummer: 2018-00079IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar behovet av sjukvårdsmaterial för kommunernas verksamheter.
Upphandlingsvärdet, som beräknats på inköpsvolymen uppgår till totalt ca 3.000.000 SEK/år exklusive mervärdesskatt. Merparten avropas av Borås Stad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141110 Förbandsartiklar, 33141112 Plåster, 33141117 Bomullsvadd, 33141118 Torkar och suddar, 33141119 Kompresser, 33141200 Katetrar, 33141220 Kanyler, 33141310 Injektionssprutor, 33141320 Nålar för medicinskt bruk, 33141621 Inkontinensset, 33141623 Förstaförbandslådor, 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien, 33771100 Dambindor eller tamponger
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen