Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresupphandling äldreboende, Mörbylånga kommun
Referensnummer: 21/50
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45215212 Byggnation av ålderdomshem
II.1.4.
Kort beskrivning
Mörbylånga kommun inbjuder intresserade leverantörer att ansöka om att få delta i hyresupphandling av äldreboende inom Mörbylånga tätort. Exploatören ska förvärva anvisad fastighet, uppföra äldreboende samt äga, förvalta och drifta fastighet och byggnad under hyresavtalets löptid.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 70000000 Tjänster avseende fast egendom, 70200000 Uthyrning eller leasing av egen fast egendom, 70310000 Uthyrning eller försäljning av byggnad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen