Huvudsaklig CPV-kod 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende planarkitektkonsulter för utförande av uppdrag åt Beställaren. Syftet med denna upphandling är att täcka Beställarens behov av planarkitektkonsulter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71243000 Utkast till planer (system och integration), 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71620000 Analystjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende planarkitektkonsulter för utförande av uppdrag åt Beställaren. Syftetmed denna upphandling är att täcka Beställarens behov av planarkitektkonsulter.
Sollentuna kommuns, vid varje tidpunkt, direkt eller indirekt ägda bolag, i dagsläget Sollentuna. Stadshus AB, Sollentuna Kommunfastigheter AB, AB SOLOM, Sollentuna Energi och Miljö AB samt SollentunaElhandel AB har optionsrätt i denna upphandling.