224150-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel: Skafferi och bageri
Referensnummer: UH-2021-691
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Livsmedel: Skafferi och bageri för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden. Upphandlingen avser att tillgodose Beställarens inköp av dagligvaror och livsmedel i konsumentförpackningar. Syftet med upphandlingen är också att tillgodose behovet av leverantörer på nära håll för snabba och akuta kompletteringsköp. En del köp är också av karaktären pedagogiska inköp/social träning då dessa köp görs tillsammans med brukare/kunder från Beställarens verksamheter.
Beställaren efterfrågar avtal med flera livsmedelsbutiker. Köpen ska kunna göras genom ett fysiskt besök i butik, gärna med gångavstånd från Beställarens olika verksamheter, alternativt via webbutik med leverans.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Livsmedel och bageriartiklar i konsumentförpackningar till utvalda enheter inom Sundsvalls och Timrå kommun. Maximalt värde under avtalstiden är 100 miljoner SEK.