224248-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård Örebro
Referensnummer: 2018/0328
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar lokalvård av SCB:s kontorslokaler i Örebro på Klostergatan 23. Tjänsten består av daglig underhållsstädning och tilläggstjänster som avropas vid behov. Den dagliga städningen.
Inkluderar städning av pentryn, toaletter och trapphus. I den dagliga underhållsstädningen ingår även golvvård, fönsterputsning och gardintvätt som utförs efterhand och vid behov under året.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning.
Upphandlingen omfattar lokalvård av SCB:s kontorslokaler i Örebro på Klostergatan 23. Tjänsten består av daglig underhållsstädning och tilläggstjänster som avropas vid behov. Den dagliga städningen inkluderar städning av pentryn, toaletter och trapphus. I den dagliga underhållsstädningen ingår även golvvård, fönsterputsning och gardintvätt som utförs efterhand och vid behov under året.
Ytan är ca 14 500 kvm på 5 våningar.
För mer information om omfattningen av uppdraget se Krav på tjänst, Bilaga Arbetsinstruktion lokalvård, Bilaga Fönsterspecifikation, Bilaga Gardinspecifikation och Bilaga Rum- och golvspecifikation.
Anbudsområde.
Denna upphandling är inte indelad i olika anbudsområden.
Anbudsgivaren ska kunna offerera och leverera samtliga tjänster som SCB efterfrågar i denna upphandling. Delat anbud accepteras inte.
Instruktioner för att lämna anbud.
Anbud ska lämnas digitalt i upphandlingsverktyget TendSign genom ifyllande av de filer och formulär som ingår i förfrågan. Elektroniska filer som bifogas anbudet ska vara i ett format vars läsbarhet är allmänt tillgänglig (ex. PDF, Word, Excel). Bilagor önskas endast där sådana uttryckligen efterfrågats. Observera att största storlek på enskild fil/dokument är 50 MB. Anbud som inlämnats/inkommit på annat sätt till upphandlande myndighet än vad som ovan beskrivits, kommer att förkastas.
TendSign är kostnadsfritt för anbudsgivare och registrering sker via https://tendsign.com (klicka på "Nya leverantörer"). Support för hantering av upphandlingsverktyget ges på telefon 0771-440 200. För aktuella öppettider för supporten se följande länk: http://www.opic.com/sv/tendsign/Kontakt/.
Anbudsutvärdering.
SCB kommer att anta det ekonomisk mest fördelaktiga anbudet med pris som grund för tilldelning. Det innebär att anbud med totalt lägst pris kommer att antas.
Totalt lägst pris räknas ut på följande sätt:
Pris för daglig underhållsstädning + pris för tilläggstjänst/option för lokalvård av datahallar.
I händelse av att två (2) eller flera anbud erhåller samma lägsta anbudspris kommer upphandlande myndighet att tilldela avtal genom lottning. Lottningen kommer att ske vid protokollfört sammanträde bestående av tre (3) representanter från SCB.
E-fakturering
Fakturering ska göras elektroniskt om SCB inte anger annat. Vid elektronisk fakturering används standardformatet Svefaktura.
Följande uppgifter gäller för att skicka e-faktura till SCB:
Peppol ID.
0007:2021000837
Van Operatör.
Visma Commerce.
E-fakturaformat
SFTI Svefaktura.
Partsid.
2021000837.
Transportmetod (Protokoll).
STFI Transportprofil BAS.
Teknisk mottagningsadress.
https://www.proceedo.net/ebms/in/2021000837