224252-2018 - ResultatSverige-Örebro: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster
Referensnummer: ORU 2.4.2-03972/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser i huvudsak regelmässig lokalvård för Beställarens lokaler på Örebro universitet bestående av campus USÖ, Universitetsbiblioteket, Kårhuset och Fenixhuset.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsobjekt.
Uppdraget avser i huvudsak regelmässig lokalvård vid Örebro universitet bestående av Campus USÖ, Universitetsbiblioteket, Kårhuset och Fenixhuset, totalt ca 16 400 kvm.
Mer detaljer kring tjänstens innehåll framgår av Kravspecifikation samt bilaga 1, Arbetsbeskrivning.
Typ av kontrakt och kontraktstid.
Tjänstekontrakt med kontraktsstart fr.o.m. 1.2.2018, eller från ömsesidig underskrift, dock tidigast vid den planerade kontraktsstarten.
Kontraktet löper t.o.m. 31.1.2020. ORU har rätt att förlänga kontraktet med 48 månader, dock med minst 12 månader i taget. Begäran om förlängning ska delges leverantören senast tre (3) månader innan kontraktsslut.
Vid eventuell förskjutning av kontraktsstart förlängs kontraktstiden med motsvarande förskjutning.