224271-2018 - ResultatSverige-Södertälje: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2017-1100 Systemstöd ritningshantering
Referensnummer: TI 2017-1100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Telge AB avser upphandla ett heltäckande systemstöd för ritningshantering. Behoven av systemstöd för ritningshantering omfattar i huvudsak CAD/BIM, både vad gäller hantering av originalarkiv och förvaltningsarkiv. Systemet ska även innehålla stöd för exempelvis publicering av lägenhetsritningar på webben via verksamhetens fastighetssystem, hantering av grunddata för momsuppgifter och kontraktshantering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48320000 Programvara för ritning och bildbehandling, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Telge AB avser att upphandla ett heltäckande systemstöd för ritningshantering. Behoven av systemstöd för ritningshantering omfattar i huvudsak CAD/BIM, både vad gäller hantering av originalarkiv och förvaltningsarkiv. Systemet ska även innehålla stöd för exempelvis publicering av lägenhetsritningar på webben via verksamhetens fastighetssystem, hantering av grunddata för momsuppgifter och kontraktshantering.