Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS Operationslampsystem Region Skåne
Referensnummer: 2019-O000004
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Skåne upprättar ett Dynamiskt Inköpssystem (DIS) för att täcka regionens behov av operationslampssystem. Leverantörer som kan leverera enligt DIS krav ombeds att inkomma med ansökning om att få delta i detta förfarande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31524110 Operationslampor, 33162100 Utrustning för operationssalar, 33167000 Operationsbelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det Dynamiska Inköpssystemets (DIS) giltighetstid är tio (10) år. Under tiden kan leverantörer ansöka om deltagande i systemet och endast kvalificerade leverantörer mottar anbudsinbjudan när Region Skåne identifierat ett nytt behov.