224328-2018 - ResultatSverige-Karlskrona: Nöd- och säkerhetsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobila Personlarm
Referensnummer: KS2018/705 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlskrona kommun avser upphandla mobila personlarm med positionering och larmmottagning. Upphandlingen avser en paketlösning där det ska ingå enheter med mobila abonnemang, administration av enheter och abonnemang, portal för administration, larmmottagning, service och support. Två typer av enheter är specificerade i skall-kraven.
Produkten/Tjänsten.
Karlskrona kommun avser upphandla mobila personlarm med positionering och larmmottagning. Upphandlingen avser en paketlösning där det ska ingå enheter med mobila abonnemang, administration av enheter och abonnemang, portal för administration, larmmottagning, service och support.
Syftet är att trygga upp för medarbetare i olika verksamheter i utsatta situationer inom Karlskrona kommun dygnet runt. Även att Karlskrona kommun har en samlad hantering av personlarm och larmmottagning.
Observera att två olika enheter ska ingå (larmenhet 1 och larmenhet 2), med olika krav. Båda enheterna ska ingå i anbudet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35121000 Säkerhetsmateriel, 35121700 Larmsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen