Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektroniska dörrlås säbo 2021
Referensnummer: UH-2021-012
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44521110 Dörrlås
II.1.4.
Kort beskrivning
Härnösands kommun inbjuder till anbudsgivning gällande - Elektroniska lås med diarenummer UH-2021-012 Upphandlingen avser byte och uppgradering av elektroniska lås till dörrar i särskilt boende.
Både för utbyte av gamla elektroniska lås och installation där det idag är vanliga nyckellås.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44521110 Dörrlås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det uppskattas vara cirka 400 låsenheter för elektroniska dörrlås.
Tanken är att leverantören ska stå för installation av hårdvara men att enklare service och batteribyten ska kunna ske av beställaren.