Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem för vård och omsorg
Referensnummer: HN 2019/00316
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48814100 Sjukvårdssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett IT-system och systemstöd (även kallat system, verksamhetssystem/vård- och omsorgssystem) som initialt kommer användas i Halmstad kommuns verksamhet som bedriver äldreomsorg inom ordinärt och särskilt boende samt kommunal hälso- och sjukvård. Stödet skall utgöras av ett (1) system som innehåller ovanstående delar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48814000 Medicinska informationssystem, 72212180 Medicinska programvaruutvecklingstjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen