Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av standardsystem för ärendehantering och kontaktcenter
Referensnummer: IKS2021_002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48445000 Programvara för kundhantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Sandvikens kommun har för avsikt att upphandla ett nytt ärendehanteringssystem och kontaktcenter. Systemet ska fungera som navet i kommunens gemensamma ärendehantering för kontakten med invånare och företagare, men också som ett effektivt stöd för den interna ärendehanteringen inom kommunen. Syftet är att ge ännu bättre service till medborgarna, arbeta mer med analys och utveckling och skapa effektiva ärendehanteringsprocesser tillsammans med verksamheterna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48445000 Programvara för kundhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen