2. Förfarande
Förfarande
Titel: CBRN-Decontamination Container
Beskrivning: The contract concerns the procurement of fifteen (15) CBRN decontamination containers, with an option to procure up to an additional fifteen (15) units. The procurement also includes supplementary logistics documentation, user training, technical training, initial spare parts, and associated modifications.
Intern identifierare: 26FMVU609
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34221000 Fraktcontainrar för särskilda ändamål
Ytterligare klassificering (cpv): 42924720 Saneringsutrustning, 45112340 Marksanering, 90722200 Miljösanering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: I uppdrag TR.1103104 Ansk CBRN mtrl 26-28 är målet att säkerställa förmågan avseende tung sanering av främst materiel, fordon och ytor samt kollektivskyddade utrymmen. Även komplettering av förmåga till personsanering vid CBRN-grupper ingår. En inventering har gjorts huruvida befintliga ramavtal för olika modeller av containers vore tillämplig. I inget fall föreligger dessa förutsättningar varför en ny upphandling behöver göras. Då upphandlingen avser en militär variant av container är LUFS tillämpligt och genom ett förhandlat förfarande i ett steg. Anskaffningen avser 15 st (+ 15 st i option att vid behov lösa ut styckvis inom en 5-årsperiod från leveranskontraktets tecknande) och är ett komplement till de 6 saneringscontainers som är i bruk idag. I detta leveranskontrakt ingår ILS, en brukarutbildning och en teknikerutbildning samt CLS. Även reservdelar är inkluderade. Aktuell anskaffning utgör en av fyra systemdelar som ska anskaffas inom projektet Tung sanering varvid övriga delar anskaffas separat och genom avrop från andra tillämpliga ramavtal.
Intern identifierare: CBRN-Decontamination Container