224547-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Golvvårdsmaskiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städmaskiner inkl service
Referensnummer: C 2018-0012
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39713400 Golvvårdsmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar städmaskiner, exempelvis kombiskurmaskin, dammsugare, textilvårdsmaskin, singelskur, våtsug, och högtryckstvätt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39713410 Skurmaskiner, 39713420 Polermaskiner, 39713430 Dammsugare, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser.
Chalmers förbehåller sig rätten att under avtalsperioden prova nya produkter och/eller nya metoder i en sådan omfattning att ett rättvisande resultat erhålls.
Om upphandlingen
Chalmers Tekniska Högskola AB genomför en ramavtalsupphandling för städmaskiner. Inom Chalmers är denna upphandling kopplad till Chalmers Serviceavdelning. Utförandet av lokalvård sker idag i egen regi.Köparen inbjuder anbudsgivare, nedan kallad Leverantör, att lämna anbud i enlighet med denna anbudsinbjudan.
Ramavtalet omfattar köp av städmaskiner (exempelvis sopmaskin, våtsugmaskin, kombiskurmaskin, ångtvätt, dammsugare, högtryckstvätt med flera) inklusive service.Avsikten är att teckna ett ramavtal med leverantörer, där avropsordningen är dynamisk rangordning upp till 50 000 SEK i ordervärde. Avrop över 50.000 SEK i ordervärde genomförs enligt förnyad konkurrensutsättning, det vill säga att avropsförfrågan skickas ut till samtliga ramavtalsleverantörer. Avropsmodellen beskrivs närmare i 3.3.1.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser. Köparen förbehåller sig rätten att under avtalsperioden prova nya produkter och/eller nya metoder i en sådan omfattning att ett rättvisande resultat erhålls.