Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och underhåll av hissar och portar
Referensnummer: UH-2020-10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
AB SigtunaHem söker ett tjänstekontrakt med en (1) entreprenör för service och underhåll av hissar (varu-och personhissar) samt maskindrivna garageportar som finns runt om i fastighetsbeståndet i Sigtuna kommun. Kontraktetr omfattar bland annat jourverksamhet, årliga statusbesiktningar, biträde samt åtgärder efter myndighetsbesiktningar, felavhjälpande underhåll samt planerade underhållsprojekt i mindre omfattning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50740000 Reparation och underhåll av hissar, 50000000 Reparation och underhåll, 50750000 Underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen