224580-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Lyftkranar, mobila lyftramar och truckar med kran – Reachstacker
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelReachstacker
BeskrivningKarlshamns Hamn AB avser att upphandla en komplett fabriksny Reachstacker för container- och trailerhantering fullt anpassad för den svenska marknaden enligt all gällande lagstiftning . Karlshamns Hamn uppmanar alla anbudsgivare att använda frågor/svar och meddelanden gällande upphandling.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatja
Motivering för det påskyndade förfarandetInvesteringen baseras delvis på villkorat intermodalstöd från Trafikverket där investeringen måste vara genomförd 31/10 2025.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 42414000 Lyftkranar, mobila lyftramar och truckar med kran
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112583:Lot:1
Optioner
Beskrivning av alternativenSe teknisk beskrivning del B.