224597-2022 - ResultatSverige-Borås: Traverskranar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Traverskranar
Referensnummer: 21/95
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42414200 Traverskranar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar elva (11) traverskranar inklusive installation, riskanalys, utbildning av personal samt idrifttagning. Lyftutrustning ska levereras och färdigställas på två anläggningar tillhörande SEEL. De två anläggningarna skiljer sig byggnads- och installationsmässigt vilket kräver separat planering.
- Åtta (8) traverskranar med tillhörande utrustning ska levereras till Säve.
- Tre (3) traverskranar inklusive kranbanebalkar med tillhörande utrustning ska levereras till Nykvarn.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen