Upphandlingen omfattar uppdrag avseende drift och underhåll samt reparationer, leverans och installation av styr- och övervakningssystem. Även projektering kan bli aktuellt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35125000 Övervakningssystem, 45315100 Eltekniska installationer, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning, 51220000 Installation av kontrollutrustning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stockholms Hamnar avser att teckna ramavtal med tre (3) Entreprenörer, under förutsättning att det finns kvalificerade anbud.
Ramavtalets värde per år är uppskattat till 1 500 000 SEK. Ramavtalets högsta värde är 15 000 000 SEK för åtta (8) år. Uppskattad omsättning och högsta värde är varken bindande eller ska uppfattas som en utfästelse.
Upphandlingen är inte uppdelad, utan består av ett ramavtalsområde. Entreprenören ska kunna tillhandahålla samtliga tjänster enligt ramavtalet.