Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel: Potatis
Referensnummer: UH-2018-052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Livsmedel: Potatis till Härnösands kommun.
Matförsörjningen till förskolor, skolor, äldre- och särskilda boenden samt hemmaboende ombesörjs i kommunen av en Kostenhet, som organisatoriskt tillhör kommunstyrelseförvaltningen. Inom Kostenheten arbetar idag ca 60 personer fördelade på 22 arbetsställen. Av dessa 22 finns det förutom kommunens stora produktionskök Navet 19 stycken mottagningskök samt två mindre tillagningskök vid Häggdånger skola och Brunne skola. Navet förser mottagningsköken i förskolorna, skolorna och boendena med matportioner och bikomponenter (varor från Navets egen butik), samt matlådor till de hemmaboende med beslut om matdistribution. På Navet lagar man idag ca 6000 portioner varje vardag.
Beräknat årsbehov av respektive produkt framgår av Svarsbilaga: utvärdering och utgår från 2018 års statistikunderlag.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15310000 Potatis och potatisprodukter, 15313000 Bearbetad potatis
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen