22466-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Programrelaterade tjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn Förvaltningstjänster 4now och Ambulanspod
Referensnummer: K 2020-0352
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72260000 Programrelaterade tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Förhandsinsyn Förvaltningstjänster för 4now och Ambulanspod
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72262000 Utveckling av programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska Universitetssjukhuset har via Omniq AB som teknisk leverantör under åren 2016 till 2018 byggt ett antal applikationer som interagerar med det på Karolinska förekommande journalsystemen. Uppskattningsvis har 10 000 timmar använts för byggandet av dessa applikationer.
Vår ambition är att insourca utveckling och förvaltning och bedriva den i Karolinskas regi så snart resurser med rätt kompetens är rekryterade.
Mer information finns i bifogad fil.