22467-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Programrelaterade tjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn Förvaltningstjänster Sala och Webformulär
Referensnummer: K 2020-0354
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72260000 Programrelaterade tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Förhandsinsyn för förvaltningstjänster Sala och Webformulär
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72262000 Utveckling av programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förhandsinsynen är en evidens för att det enbart finns en leverantör som kan leverera våra efterfrågade tjänster som bl.a. är anpassningar till nya medicinska rön.
Det finns också oproportionella tekniska svårigheter för en annan leverantör att hantera produkten och dess förvaltningsförutsättningar. (driftmiljöer, integrationer, utvecklingsramverk, utvecklingsrutiner, kvalitetsramverk etc.)
Läs mer i bifogad fil.