224695-2019 - ÄndringSverige-Landskrona: Frukt, grönsaker och liknande produkter
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Färsk frukt och färska grönsaker
Referensnummer: 2018/2621
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inköp och leverans av Landskrona stads samlade behov av livsmedel avseende färsk frukt och färska grönsaker.
Upphandlingen omfattar inköp och leverans av Landskrona stads samlade behov av livsmedel avseende Färsk frukt och färska grönsaker.Volymen för 2017 var ca 1,5 mnkr. Den angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym baserad på statistik av befintligt ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Några garanterade volymer lämnas inte. Inköpsstatistik för 2018 framgår av bilaga 3 "Inköpsstatistik Färsk frukt & grönt 2018".Avtalsstart är i anslutning till upphandlingens slutförande, senast 2019-08-01.