224696-2019 - ÄndringSverige-Jönköping: Kontorsmateriel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsmaterial
Referensnummer: 16/159
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30192000 Kontorsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av kontorsmaterial, skolmaterial och ergonomiprodukter till alla verksamheter.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende kontorsmaterial, skolmaterial och ergonomiprodukter.
Omfattning
Syftet är att effektivisera och tillförsäkra beställaren hela sitt behov av kontors- skol- och ergonomimaterial med i huvudsak kvalitetsprodukter som ska hålla för användning under en lång tid. Beställaren har beslutat att behovet till allra största del ska tillgodoses via ett nettoprissatt sortiment. Nettoprissortimentet ska även kunna utökas och förändras under avtalstiden. Målsättningen är att det nettoprissatta sortimentet ska vara så attraktivt för beställarna så att det kan utgöra ca 85 % av det totala behovet för materialet och bidra till minskad förbrukning av miljöskäl.