224709-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Finansiell leasing – Finansiell leasing
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFinansiell leasing
BeskrivningDen totala volymen fordon uppgår till ca åttio (80) st varav ca fyrtio (40) st i kommunen, ca tjugofem (25) st i Kustbostäder och ca femton (15) st i Oxelö Energi och Drift. Behovet av limit uppgår till totalt 24 miljoner varav kommunens behov utgör tolv (12) miljoner, Kustbostäder sex (6) miljoner, Oxelö Energi tre (3) miljoner och Oxelö Drift tre (3) miljoner. Bolagen är helägda dotterbolag till kommunen. Kommunen kommer inte att gå i borgen för bolagen. Separata ramavtal kommer att skrivas med respektive organisation.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 66114000 Finansiell leasing
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108347:Lot:1