224752-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad nybyggnation av förskola i Diseröd omg 2 Kungälvs kommun.
Referensnummer: KS2017/0893
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling har tidigare varit annonserad och avbröts. Nya reviderade handlingar ingår i denna upphandling.
Entreprenaden består av nybyggnation av en förskola med 6 avdelningar i 2 plan. Byggnaden ska uppfylla Guldklass i enlighet med Miljöbyggnad, som administreras av Sweden Green Building Council, SGBC. Bedömningskriterier för Nyproducerade byggnader, manual 2.2.
Omfattning i detalj framgår av handlingarna angivna under AFB.22.
Observera att frågor angående upphandlingen kommer att tas emot under hela sommaren men under v. 28 – 31 kommer inga svar att publiceras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 52 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45112400 Grävning, 45112500 Schaktning, 45112600 Igensättning, 45112700 Landskapsplanering, 45112723 Utformning av lekplatser, 45113000 Tomtarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45320000 Isoleringsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45350000 Maskintekniska installationer, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45440000 Målning och glassättning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen