224785-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lindesberg: Ut- och tillbyggnadsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad Björkhagaskolan, Lindesberg.
Referensnummer: 17/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Björkhagaskolan i Lindesberg ska kompletteras med en ny byggnad som binds samman med befintlig skolbyggnad. Den befintliga gymnastiksalen ska byggas till med en ny sal och matsalen ska byggas ut.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45112000 Grävning och schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45236000 Markanläggning, 45236210 Markanläggning för lekplats, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen