224811-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dörrservice
Referensnummer: 1732-2019/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal som omfattar underhåll, reparation och utbyte av dörrar och automatiska dörröppnare i riksdagens hus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45421000 Snickeriarbeten, 45421131 Montering av dörrar, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFB.51 Uteslutningsgrund
I 13 kap lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) anges de omständigheter som ska respektive får medföra uteslutning av en leverantör från att delta i en upphandling över tröskelvärdena. Uteslutningsgrunderna gäller även för företag vars kapacitet leverantören åberopar för att uppfylla kvalificeringskraven i upphandlingen.
Omständigheter som ska medföra uteslutning. En leverantör utesluts från att delta i upphandlingen om B får kännedom om att leverantören, eller en företrädare för den juridiska personen, enligt en lagakraftvunnen dom är dömd för brott som anges i 13 kap. 1-2 § LOU. B kan komma att begära att leverantören visar att det inte finns någon grund för uteslutning enligt ovan.
Omständigheter som får medföra uteslutning. En leverantör utesluts från att delta i upphandlingen om någon av uteslutningsgrunderna som anges i 13 kap. 3 § LOU föreligger, under förutsättning att det har betydelse för uppdragets fullgörande.
Anbudsgivaren ska, på begäran av B, skicka in bilaga Sanningsförsäkran som bevis avseende uteslutningsgrunderna i 13 kap. 1 - 3 §§ LOU.
B kan, utöver vad som anges i omständigheter som ska medföra uteslutning av leverantör, även komma att begära in uppgifter från leverantören avseende övriga uteslutningsgrunder eller på annat sätt kontrollera om sådan grund för uteslutning föreligger. När B utreder en fråga om uteslutning ska bestämmelserna i 15 kap. 7 - 9 §§ LOU tillämpas.