225002-2017 - PlaneringSverige-Söderhamn: Däck till lätta fordon
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonsdäck och däckservice.
Referensnummer: 6937
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34351000 Däck till lätta fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp Gävleborg upphandlar på uppdrag av kommuner, bolag och kommunalförbund, fordonsdäck samt tillkommande däckservice för personbilar, lätta lastbilar, minibussar, tunga lastbilar, entreprenadmaskiner samt traktorer.
Obs:
Detta är en planerad upphandling, underlag och tider kan komma att ändras fram till annonsering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34351000 Däck till lätta fordon, 34351100 Bildäck, 34352100 Lastbilsdäck
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen