225072-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel: grossistsortiment för Örebro kommun (KS 626/2017).
Referensnummer: KS 626/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Grossistupphandling – kolonial, färskt och fryst sortiment för Örebro kommun.
Inledning:
Örebro kommun bjuder härmed in er att lämna anbud gällande kommunens behov av livsmedel (kolonial, färskt och fryst sortiment) enligt sortimentsspecifikationerna (Se kap.1.1.8). Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor. Upphandlande myndighet för denna upphandling är Örebro kommun, org.nr 212000-1967. Mer information om den upphandlande myndigheten finns att läsa på www.orebro.se
Under 2016 köpte kommunen grossistsortiment för drygt 70 000 000 SEK. Angiven volym är endast en uppskattning, inga volymer garanteras under avtalsperioden.
Vi emotser ert anbud med intresse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15110000 Kött, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15310000 Potatis och potatisprodukter, 15320000 Frukt- och grönsaksjuicer, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15850000 Pastaprodukter, 15870000 Smaktillsatser och kryddor, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15894700 Charkuterivaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel, 15980000 Alkoholfria drycker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen