Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av IT och drifttjänster för AP4- 2019
Referensnummer: Dnr:2019/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
AP4s upphandling av IT- och drifttjänster kommer att genomföras i enlighet med lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) med tillämpning av reglerna för förhandlat förfarande med föregående annonsering i 6 kap. LOU.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72514000 Drift av dataanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen